PL logo EN
Szukaj |
13:00 - 20:00 - Laure Prouvost, Wot hit talk
Wystawa Laure Prouvost zdobywczyni jednej z najważniejszych nagród z dziedziny sztuk plastycznych - Nagrody Turnera przyznawanej przez Tate Britain. Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku będzie jej pierwszą indywidualną prezentacją twórczości w Polsce. Po wernisażu odbędzie się panel dyskusyjny w którym udział wezmą: artystka, Gareth Bell-Jones i Tomasz Swoboda.

Jaki jest związek pomiędzy językiem a rzeczywistością? Gdzie przebiega granica pomiędzy prawdą a zmyśleniem? Czy wykorzystując język i strefę wizualną jesteśmy w stanie oddać w pełni doznania zmysłowe? Laure Prouvost wykorzystuje zestawienia tekstu z obrazem do tworzenia surrealistycznych narracji, nadawania nowych kontekstów i znaczeń słowom i obrazom. Próbuje również poprzez swoje prace przekraczać przy użyciu języka granice pomiędzy tym co wizualne a zmysłowe. Tworzy na płaszczyźnie filmu barwne, pełne humoru opowieści wykorzystując tradycję narracji i kulturę ustną. Artystka sprawdza w swoich pracach co stanie się gdy do zdań czy słów wkradnie się literówka czy przejęzyczenie, a może nawet czasem świadome przekłamanie lub nadinterpretacja, bo jak mówi artystka „Rzeczywistość nigdy nie jest dokładnie tym o czym marzymy, zaskakuje nas w dobry lub zły sposób. Ludzie mają w sobie pragnienie, by wszystko było lepsze od tego, co w rzeczywistości mają. Wyobraźnia może nam dać to, czego chcemy”. Pozwala nam również marzyć i wznosić się wyżej.

Na wystawie będzie można zobaczyć instalacje, obiekty oraz prace malarskie i wideo, m.in. „Heat hit it”, która składa się z szybko zmieniających się sekwencji zaobserwowanych zdarzeń codziennego życia nagranych przez artystkę. Sekwencje są przerywane przez urokliwe obrazy, po których następują niepowiązane, dziwne ujęcia. Nastrój filmu stopniowo staje się coraz bardziej niepokojący. Podobnie jak w innych filmach Prouvost ukazuje niejednoznaczność znaczenia i pojęcia rzeczywistości.
 
 
 
← Powrót
Następna edycja za:
-1413 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news