PL logo EN
Szukaj |
17:45 - Przegląd filmów pozakonkursowych 2 + wprowadzenie
Miejsce: Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Nowy Port, Gdańsk, KINOPORT
 
1. Yann Pierre NUIT ROUGE/RED NIGHT2016 Francja, 18:00
 

2. Piotr Marzec, Ornitologiczna Audycja Jana Zealota Dedykowana Płk. Walterow Kurzowi, 2017, Polska, 02:35
Piotr Marzec. Artysta multimedialny, performer, slamer. Swoje działania traktuje jak tekst: buduje własny, odnosząc się do tekstów zastanych, które wytwarzają się intuicyjnie; za pole inspiracji przyjmując język wizualny teledysków, filmów, literatury czy stron internetowych. Jako członek grupy P3d4al.2 realizuje performatywne działania w przestrzeni o charakterze gangsterskim. Jako Jan Zealot uczestniczy w slamach. Dokumentacje pracy z tekstem publikuje na https://www.facebook.com/JanZealot/?fref=ts
 
Ekranizacja „Jądra Ciemności” wpłynęła na fakt, iż książkowego Kurtza będziemy odbierać jako Marlona Brando: zbudowanego przy użyciu konkretnych środków, jak ogolona głowa czy ukryta w cieniu twarz. Otoczony ciemnością Kurtz, przy pomocy wojskowej radiostacji nadaje transmisje poetycko/polityczne, mające szerzyć defetyzm wśród żołnierzy przy odbiornikach. Goląc głowę Zealot upodabnia się do kreacji Brando. Wykorzystując użytą w filmie ikonografię, odwołuje się do stworzonego obrazu, jako do wyrazistej wizji mędrca-pustelnika.
 

3. Grzegorz Stefański, Gone with the wind, 2017, Polska 02:13
Grzegorz Stefański (ur. w 1983) jest absolwent filozofii i na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2013). W 2015 roku odbył rezydencji w Fundacji Apollonia w Strasburgu. W 2016 roku zrealizował dyplom magisterski w Pracowni Działań́ Przestrzennych Mirosława Bałki na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Artystyczną edukacji kontynuuje jako stypendysta Slade School of Art w Londynie. Mieszka i pracuje w Londynie oraz Warszawie. W swojej praktyce najczęściej korzysta z medium obrazu ruchomego, sytuując się na granicy wideo, filmu i dokamerowego, delegowanego performansu. Odbiorców oraz bohaterów swoich prac wprowadza w dwuznaczną przestrzeń́ kwestionującą przyjęte formy społeczne i sposoby widzenia. Eksploruje tematy tożsamości, relacji międzyludzkich i mimesis. Jego redukcjonistyczna estetyka często obnaża siły stojące za produkcją obrazów i stawia jednostkę w egzystencjalnej sytuacji samookreślenia. Swoją praktykę nazywa portretowaniem. Debiutował w 2010r. wystawą indywidualną emptybottles w Spółdzielni Goldex-Poldex w Krakowie. Od tamtego czasu prace prezentował min. podczas Manifesta 11 w Zurychu (2016), w MoMa PS1 w Nowym Jorku (2010), w Nowym Teatrze w Warszawie (2016), w Fundacji Pasti cio Cerere w Rzymie (2014), Bloomsbuty Theatre w Londynie, Bunkrze Sztuki w Krakowie (2014), podczas Wro Media Art Bienale we Wrocławiu (2015).
 
 
4. Urbieta Asier, False Flag, Hiszpania, 2016, 10:56 min.
 
 
5. Aleksandro Diaz Castano, Ihesa, 2016, Hiszpania, 15:19
Gdy Maitane oznajmia mężowi, że z mieszkania nad nimi cieknie woda, Iosu postanawia udać się piętro wyżej, aby rozmówić się z sąsiadami. Wizyta okaże się pełna niespodzianek dla Iosu.
Alejandro Díaz Castaño (ur. w 1979 w Gijón)  od lat mieszka w Donostia / San Sebastian. Od 2000 r. jest dziennikarzem filmowym; obecnie publikuje w Caimán Cuadernos de Cine i Rockdelux. Odpowiada również za program Europejskiego Festiwalu Filmowego w Sewilli.
 
Wstęp wolny tylko dla osób pełnoletnich. 
← Powrót
Następna edycja za:
-1322 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news