PL logo EN
Szukaj |
15:00 - Przeglądy filmów (5) + rozmowy z artystami
Miejsce: ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1, Dolne Miasto, Gdańsk, sala 101
 
1. Duda Róża Soja Michał  Gold Mine 2017 Polska 09:04
 
 
Materiał pochodzi z byłej kopalni złota w Czarnej, obecnie zalanej wodą. Post apokaliptycznemu krajobrazowi towarzyszą odgłosy dobywające się spod wody, które w większości odnoszą się do najnowszej historii i kultury popularnej. Można usłyszeć przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszające wprowadzenie Stanu Wojennego 13 Grudnia 1981 roku, jak również studio Lotto czy prognozę pogody. Natłok głosów połączony jest z wygenerowanymi komputerowo obiektami zanurzonymi w podwodnej scenerii. Surrealistyczne i absurdalne fragmenty współczesnego życia unosząc się w wodzie nabierają charakteru preparatów przetrzymywanych w formalinie w muzeum historii naturalnej. Lęki, kompleksy i obiekty pożądania znajdują tu swoje ucieleśnienie tworząc obraz zbiorowej podświadomości polskiego społeczeństwa.
 
Róża Duda urodzona w Lublinie w 1993 roku. Od 2013 studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Bednarczyka oraz pracowni interdyscyplinarnej Grzegorza Sztwiertni. Od 2017 roku na studiach w Zurich Hochschule der Kunste - Digital Kunst, w 2016 studia w Die Angewandte Kunst Wien - Transmediale . Zajmuje się sztuką wideo, instalacją, filmem dokumentalnym. Jej wystawa indywidualna Obserwatorium prezentowana w Wideo Galerii Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie. Autorka brała także udział w licznych wystawach zbiorowych min w galerii Labirynt w Lublinie, galerii New Jörg w Wiedeniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Odessie czy Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorka została również wyróżniona na X IN OUT Festival w Gdańsku, jej prace prezentowane były w CSW Łaźnia w 2016 roku oraz na 29th Lest Instants Video Festival w Marsylii. W czerwcu 2016 roku brała również udział w Projekcie Sejsmograf organizowanych przez Bunkier Sztuki w Krakowie.
 
Michał Soja (ur. w 1994 roku w Krakowie) jest artystą działającym w Krakowie. Studiował w Akademie der Bildenden Künste w Monachium, Zürcher Hochschule der Künste, obecnie student IV roku Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Posługuje się głównie eksperymentalną animacją, zajmuje się też sztuką video i instalacją. Poszukuje własnych metod rejestracji i obserwacji świata. Stara się odtwarzać wrażenie realności i namacalności życia codziennego. Prezentował swoje prace m.in: 56 Krakowskim Festiwalu Filmowym, 19 Holland Animation Film Festival w Utrechcie, Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu w 2016 roku, 19 Guanajuato International Film Festival w San Miguel de Allende w Meksyku, czy 23 edycji ‘Message to Men’ International Film Festival w Petersburgu, nagrodzony wyróżnieniem honorowym na 10 edycji IN OUT Festivalu w Gdańsku, 2 nagrodą w ramach 4 edycji O!PLA, Festiwalu Polskiej Animacji. Prezentował swoje prace na trzech wystawach indywidualnych.

2. Gruber Assaf The Right 2015 Izrael/Niemcy  11:54
 
 
73-letnia pracownica ochrony z Galerii Dawnych Mistrzów w Dreźnie pisze do dyrektor Muzeum Sztuki z prośbą o zgodę na pracę w ochronie jej placówki na zasadzie wolontariatu.  Czwarty w cyklu krótkich metraży „Bezimienna noc”, „Prawo” to wymyślona historia osadzona w historycznych sentymentach. Powodem, którym staruszka motywuje swą prośbę o przeniesienie – poza jej własną historią jako polskiej Niemki zmuszonej do uchodźstwa w latach 40. – jest kolekcja sztuki renomowanej przedwojennej lewicowej grupy awangardowej a.r. („artyści rewolucyjni”, „awangarda rzeczywista”) z lat 30. Dla kobiety dzieła te są bardziej wartościowe od obrazów caravaggistów w Dreźnie, pośród których obecnie pracuje.
 
Assaf Gruber (ur. w 1980 w Jerozolimie) jest artystą i filmowcem zamieszkałym w Berlinie. Jest absolwentem The Cooper Union for the Advancement of Science and Art. oraz École nationale supérieure des Beaux-arts de Paris. Otrzymał liczne stypendia i nagrody, m.in. grant Rady Izraelskiej Loterii na rzecz Kultury i Sztuki (2015) oraz pierwszą nagrodę Les amis des beaux-arts de Paris. Edukację kontynuował w Belgii, gdzie przeniósł się by studiować podyplomowo na gandawskiej uczelni HISK.
W 2012 r. był rezydentem Künstlerhaus Bethanien, a rok później otrzymał stypendium Akademie der Künste w Berlinie. Jego prace pokazywane były na międzynarodowych biennalach i wystawach grupowych w Neuer Berliner Kunstverein (2015), Muzeum POLIN w Warszawie (2016) i w MOCA w Belgradzie (2016). W 2015 r, cykl filmów „Bezimienność nocy” był motywem przewodnim dużej wystawy indywidualnej w łódzkikm Muzeum Sztuki.
Jego filmy pokazywane były na Berlinale (2016), florenckim Lo schermo dell arte (2016) i na międzynarodowym festiwalu filmów krótkometrażowych w Oberhausen (2016).

3. Domańska Anna Lullaby/Kołysanka 2016 Polska 03:35 
 
 
Joseph – młody Kurd z Syrii śpiewa Kurdyjską kołysankę. Przybył do Grecji w Marcu 2016, w czasie kiedy Europejskie granice zostały przed nim i przed wieloma tysiącami zamknięte. Mieszka w namiocie w porcie Pireus. Sytuacja tam i w wielu innych tymczasowych obozach jest bardzo trudna. Jest niepewny swojej przyszłości – nie wie czy będzie mógł kontynuować podróż do Europy Zachodniej. Słowa kołysanki odnoszą się Anfalu, ludobójstwa Kurdów zaprojektowanego przez Saddama Husejna w 1988 roku.
 
Anna Domańska - autorka filmów niezależnych. Współpracuje z artystami, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Zimą 2015 roku podczas szczytu kryzysu uchodźczego pojechała na Bałkany pomagać uchodźcom. Doświadczenia wynikające z bezpośredniego kontaktu bardzo różniły się od obrazu przekazywanego przez media. Postanowiła dokumentować filmowo sytuację osób uciekających do Europy na tzw. Szlaku Bałkańskim i w Grecji. Poszukuje najlepszego sposobu, aby opowiadać o przybywających do Europy.
 
4. Machnik Amanda  Blue Sandwiches 2015 Polska 01:19
 
 
“Niebieskie kanapki” to film krótkometrażowy nagrany w przestrzeni kuchennej na taśmie 16 mm. Prezentuje głównie ujęcia kanapek i koloru niebieskiego.
 
Amanda Machnik niedawno ukończyła The Cooper Union for the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. W 2015 r. otrzymała stypendium Fulbrighta na badania do filmu w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. Artystka nagrywa swe filmy na taśmę 16mm, świadomie wybierając pracę z kamerami z ograniczonym zapisem w przeciwieństwie do sprzętu cyfrowego. Jej sztuka opiera się przede wszystkim na związkach między tekstem a obrazem; artystka często nagrywa własny komentarz z offu, który nawiązuje do nagrania. Najczęściej w swych nagraniach artystka próbuje uchwycić niuanse i subtelności życia codziennego, które zupełnie odmienia komentarz artystki, nakłaniający widzów do nowych, nietypowych sposobów patrzenia na jej dzieła.
 
5. Demczuk Grzegorz Mnie nie dotyczy 2017 Polska 05:27
 
 
Globalne ocieplenie mnie nie dotyczy.
 
Urodzony w 1992 r. w Częstochowie, Grzegorz Demczuk obecnie jest studentem dr Łukasza Ogórka w Pracowni Multimedialnej ASP w Łodzi. Wcześniej studiował na ASP w Częstochowie na wydziale malarstwa i grafiki. Tworzy głównie prace wideo, performensy dokamerowe, fotografie i obrazy. Uczestnik wystaw zbiorowych w Częstochowie, Brnie (Close – Far), Łodzi (m.in. Young Spirit), współtwórca wystawy “Kąt padania ≠ kątowi odbicia”, uczestnik VideoNews 2016. Laureat w konkursie “Sztuk Pięknych” Władysława Strzemińskiego w 2017 r. 

6. Ćosić Zlatko and Ćosić Rachel EVEN THE BIRDS KNOW IT 2017 USA 02:55
 
 
Ptaki z St.Louis wymieniają się opiniami o środowisku i klimacie społeczno-politycznym.
 
Zlatko Ćosić jest artystą wido urodzonym w Banja Luce w Jugosławii. Jego twórczość obejmuje filmy krótkometrażowe, prace wideo i instalacje dźwiękowe, ale także projekcje teatralne i występy audiowizualne. Tematy jego prac często dotyczą tożsamości, imigracji i problemom związanym z życiem w nowym środowisku, skupiając się na potrzebie pogodzenia się z różnicami kulturowymi i nawiązaniem dialogu między ludźmi. Twórczość Ćosića była pokazywana w ponad 40 krajach świata, a artysta otrzymał rozmaite wyróżnienia.
 
 
← Powrót
Następna edycja za:
-1322 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news