PL logo EN
Szukaj |
15:00 - Przeglądy filmów (2) + rozmowy z artystami
Miejsce: ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1, Dolne Miasto, Gdańsk, sala 101
 
1. Karmasz Andrzej ODSTRASZANIE 2016 Polska  13:25
 
Rejestracja filmu dokumentującego kolonię nietoperzy zamieszkującą wyspę Bali oraz dodana do niego zapisu dźwiękowego przeganiania tych nietoperzy przez wystraszoną kobietę. Nietoperze postrzegane są na dalekim wschodzie jako pomyślny, dobry znak, tutaj widzimy w nich zapowiedź nadchodzącego nieszczęścia. Co więcej ich drżenie mięśniowe może być postrzegane jako stan dyskomfortu i stresu - ssaki te w ramach termoregulacji socjalnej gromadzą się dla wytwarzania wspólnego ciepła. Ich fizjonomia, nietypowość, nasze zabobony i strach przed nieznanym wpłynęły na negatywny odbiór i kreację wizerunku czegoś niechcianego, innego, czy obcego. Dźwięki podczas projekcji jak zawołania, zaczepki, tupnięcia, syczenie, krzyki budzą popłoch. Odstraszają obraz w pewnym sensie urzekający, miły dla oka, przyjemny a jednocześnie obraz nieczuły, całkowicie obojętny na słowo – precz.  Jest to przestrzeń konfliktu, gdzie zabiegi przepędzenia obcego skazane są na niepowodzenie.
 
Andrzej Karmasz, artysta sztuk wizualnych (ur. 1976 r. w Gdańsku) jest absolwentem wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Joshibi University of Art and Design w Japonii. W swej twórczości porusza tematy związane z antropologią, oscylującej pomiędzy różnorodnymi mediami – fotografią,  wideo, działaniami performatywnymi.
 
2. Kepa Sojo Hileta 2016 Hiszpania 19:50
 
 
Jest rok 1925. W niewielkiej baskijskiej wiosce odbywa się stypa dla Inge, nagle zmarłej młodej żonie Mikela Martikoreny. Będący głową rodziny Martin, któremu wizytę składają wszystkie miejscowe osobistości, niepokoi i się brakiem swojego średniego syna Joanesa, który po ukończeniu teologii zwariował i chodzi po okolicznych wzgórzach nauczając o zmarłych zmartwychwstaniu. 
 
Ur. 1968 w Laudio, Kepa Sojo uzyskał doktorat z historii sztuki i wykłada historię kina na uniwersytecie w Kraju Basków. Specjalizuje się w kinie hiszpańskim epoki frankistowskiej i twórczości Luisa García Berlangi. Za swe prace audiowizualne otrzymał ponad 70 nagród w kraju zagranicą; w roku 2015 był również nominowany do nagrody Goya za film krótkometrażowy Loco con ballesta. Od 2009 jest koordynatorem festiwalu Cortada Festival w Vitoria-Gasteiz.
 
← Powrót
Następna edycja za:
-1322 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news