PL logo EN
Szukaj |
Film konkursowy
zwiastun Non omnis
Reż. Irmina Rusicka
Polska
2015
Próba utrwalenia na rozgrzanym murze napisu Non omnis moriar malowanego za pomocą pędzla i wody. Działanie odnosi się do pragnienia zostawienie trwałego i znaczącego śladu swojej egzystencji. Fraza pochodzi z Pieśni Horacego i w wolnym tłumaczeniu oznacza Nie wszystek umrę.   Irmina Rusicka (ur. 1990) jest absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Studentka Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Studiów Doktoranckich Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie, w ramach wymiany międzyuczelnianej, studiuje Sztukę Mediów na ASP w Warszawie.
Czytaj więcej
Przegląd filmów pozakonkursowych 1 + wprowadzenie
Miejsce: Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Nowy Port
 
 
1. Assaf Gruber, Story of a Scared State (Opowieść o przerażonym państwie), 2016, 27 min
 
„Przejmowanie kontroli macie we krwi!” Chiński konserwator sztuki wygraża palcem polskiej dyrektorce muzeum, która błaga go o pożyczkę. „Żadni z nas Żydzi” odpowiada kobieta. „My tylko prowadzimy muzeum o ich historii.”
Nowy performans teatralny Assafa Grubera, „Story of a Scared State” (Opowieść o przerażonym państwie), odbywa się w Wólce Kosowskiej, największym centrum handlu hurtowego w Europie Środkowoi-Wschodniej założonym w latach 90. przez chińskich biznesmenów. Magazyny, znajdujące się niewiele poza Warszawą, stanowią wymowne tło dla artystycznych dociekań odnośnie praktykowania władzy.
Przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pilnie potrzebują ustalić warunki przewozu zdewastowanego pomnika Jana Karskiego, słynnego działacza polskiego podziemia w czasie II Wojny Światowej z firmą produkującą sztukę Czerwony Świt (Red Dawn), której zabawna nazwa nawiązuje do hollywoodzkiego filmu o III Wojnie Światowej.
Od sensu sztuki po martwych bohaterów narodowych (Polaków, nie Żydów!) – wykorzystane zostaną wszelkie argumenty, które raz po raz zbija ta sama odpowiedź: „Płacicie, dostajecie; nie płacicie, nie dostajecie.” Na tym niezręcznym polu bitewnym rodem z Brechta, gdzie polityczną poprawność znajdziemy nie tam, gdzie się jej spodziewamy, Gruber konfrontuje nas z polityką w działaniu. A to dlatego, że polityka zawsze toczy się tam, gdzie nie jej miejsce – w ujęciu Jacquesa Rancière, tam, gdzie „granica oddzielająca polityczne od społecznego bądź publiczne od domowego jest podważana”.
73-letnia pracownica ochrony z Galerii Starych Mistrzów w Dreznie wysyła list do dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, prosząc o możliwość odbycia u niej wolontariatu jako osoby pilnującej wystaw.
Czwarty z serii filmów „Bezimienność nocy”, „Prawo” to fikcyjna opowieść osadzona w kontekście historycznych sentymentów. Oficjalnie motywacją do przenosin do innego muzeum – poza osobistą historią pracownicy, która jako polska Niemka została zmuszona do opuszczenia kraju w latach 40. XX wieku – jest łódzka kolekcja dzieł awangardy z lat 30. autorstwa grupy a.r. („artyści awangardowi”, „prawdziwa awangarda”), jednej z najbardziej znanych lewicowych grup polskiej przedwojennej awangardy. Dzieła te starsza pani ceni wyżej niż dawnych mistrzów z drezdeńskiego sali Caravaggisti, gdzie obecnie pracuje.
Produkcja: Caroline Kirberg, Berlin
Aktorka: Sabine Wackernagel
Tłumaczenie z offu: Ewa Dalkowska
Scenariusz: Assaf Gruber
Zdjęcia: Shai Levi
Scenografia: Nina Mielcarczyk
Nagranie: Tom Schoen
Aranżacje: Igor Klaczynski
 
 
 
Assaf Gruber (ur. w 1980 w Jerozolimie) jest artystą i filmowcem zamieszkałym w Berlinie. Jest absolwentem The Cooper Union for the Advancement of Science and Art. oraz École nationale supérieure des Beaux-arts de Paris. Otrzymał liczne stypendia i nagrody, m.in. grant Rady Izraelskiej Loterii na rzecz Kultury i Sztuki (2015) oraz pierwszą nagrodę Les amis des beaux-arts de Paris. Edukację kontynuował w Belgii, gdzie przeniósł się by studiować podyplomowo na gandawskiej uczelni HISK.
W 2012 r. był rezydentem Künstlerhaus Bethanien, a rok później otrzymał stypendium Akademie der Künste w Berlinie. Jego prace pokazywane były na międzynarodowych biennalach i wystawach grupowych w Neuer Berliner Kunstverein (2015), Muzeum POLIN w Warszawie (2016) i w MOCA w Belgradzie (2016). W 2015 r, cykl filmów „Bezimienność nocy” był motywem przewodnim dużej wystawy indywidualnej w łódzkikm Muzeum Sztuki. Jego filmy pokazywane były na Berlinale (2016), florenckim Lo schermo dell arte (2016) i na międzynarodowym festiwalu filmów krótkometrażowych w Oberhausen (2016).
 

1. Bartosz Zaskórski , WIEŚ Z DŹWIĘKAMI, 2017, Polska, 02:08

Wieś znajduje się pośród lasów. Główną formą aktywności tutejszej ludności jest zbieractwo. Większość czasu spędzają w lesie, trudniąc się wyszukiwaniem i zbieraniem mechanicznych i elektronicznych urządzeń. Pochodzenie większości z tych urządzeń jest nieznane. Urządzenia, znajdowane w lisich norach, pod sosnami, na bagnach oraz zaplątane w głębokie pokłady grzybni, tutaj uznawanej za świętą i czczoną w specyficzny sposób (obrazki przedstawiające katolickich świętych wetknięte w owocniki), wykorzystywane są do generowania zabawnych i dziwnych, a na ogół zwodniczych i czasem trochę strasznych dźwięków, takich jak świergot, szuranie i bulgoty. Te dźwięki są często nagrywane na szpule, które następnie są zakopywane na polu, na którym sadzi się zboże i kartofle.
 
2. Bartosz Zaskórski , WIEŚ Z TAŃCZĄCYMI AUTOBUSAMI, 2017, Polska, 03:33
 
 
3. Tymek Bryndal, Ojcze nasz, 2017, Polska, 1:21
Praca wideo z serii "Wingdings" to próba przetłumaczenia na uniwersalny język symboli tekstów istotnych dla narodu polskiego przy użyciu pisma obrazkowego, które służyło jako pomost między odległymi od siebie cywilizacjami. Poprzez odkodowanie systemu znaków, udało się odczytać istotne dla odległych kultur dzieła i wniknąć w system wartości ich twórców.
Być może taka próba transkrypcji istotnych historycznie narracji, posłuży kiedyś do zrozumienia tożsamości Polaków. Używając ogólnodostępnego fontu Wingdings, artysta przetłumaczył trzy teksty, które oddają uniwersalnego ducha naszego narodu: modlitwę Ojcze Nasz, hymn państwowy oraz przebój disco polo „Wszyscy Polacy".
Biogram:
Tymek Bryndal (ur. 1992r. w Toronto) artysta, muzyk. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest studentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (wydział Nowe Media). W swojej twórczości używa wielu mediów- począwszy od fotografii przez video po grafikę. Charakterystycznym elementem jego prac jest trafna zdystansowana obserwacja często powleczona w dowcip i cynizm. Jako muzyk jego głównym instrumentem jest kontrabas. Jest członkiem free jazzowego trio Pokusa.
 
 
4. Anna Mendes, ON DRAWING, 2016,  USA, 9:53
„On Drawning” to film nakręcony wspólnie z Miną Pegourie, pokojówką rezydencji artystycznej, którą Mendes odbyła we Francji w 2014 r. Mina pochodzi z Maroka, ale mieszka od 12 roku życia we Francji. Ponieważ nie potrafi ani czytać ani pisać, jej książka adresowa składa się po prostu z numerów kontaktowych wraz z odpowiednimi rysunkami. Artystka zafascynowała się pięknem i prostotą rysunków, oraz logiką jako narzędziem przetrwania.
 
 
5. Anna Wańtuch, Filip Wańtuch, HOT/HER KC 11, KC12 2017 Polska, 02:08, 2:43
6. Anna Wańtuch, Filip Wańtuch, HOT/HER KC12, 2017 Polska, 2:43
 
Każdy tydzień ukazany poprzez nowy film. Prawie te same ujęcia, prawie ta sama osoba, każdego tygodnia obserwująca i komentująca mniejsze i większe zmiany, zarówno te pochodzące z fizyczności, jak i stanów emocjonalnych. Dokumentacja bardzo osobistych i jednostkowych wydarzeń, choć nie pozbawiona wpływu określonego środowiska społeczno-kulturowego. Obserwacja płynności ciała i umysłu z ciągłym pytaniem o granice własnej tożsamości. Fa Kolektyw prezentuje proces własnych, intymnych doświadczeń związanych z oczekiwaniem na dziecko. Swoisty rodzaj kalendarza ciążowego w odcinkach, przetwarzający sposób przeżywania zmian i świata zewnętrznego. Fotograficzna i filmowa intymna dokumentacja każdego tygodnia ciąży, obserwowana z zewnątrz i wewnątrz, rozpoczęta w jedenastym tygodniu i kontynuowana do rozwiązania.
BIOGRAMY TWÓRCÓW
FA KOLEKTYW tworzą Anna Wańtuch i Filip Wańtuch. Współpracują ze sobą w życiu codziennym, rodzicielskim i twórczym. Wspomagali już wcześniej swoje własne projekty
artystyczne, lecz w przypadku MOT/HER KC po raz pierwszy pracują jako kolektyw, traktując go jako wspólną pracę nad tym samym dziełem.
Anna Wańtuch - tancerka, performerka, nauczyciel tańca i Contakids.
Współautorka performensu interaktywnego dla jednego widza wraz z reżyserką Marią Kwiecień: „Słowa do tańca” premiera na 37 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w
ramach Nurtu OFF. Poszukuje możliwości tańczenia i występowania z małym dzieckiem, czego efektem były performanse „Postnatal project” rozpoczęte w 2012. Wzięła udział w projekcie Familly affair, kolektywu Zimmerfrei w ramach Ciało/Umysł. Rezydentka Dance Move Cities, międzynarodowego projektu współrealizowanego przez Krakowskie Reminescencje Teatralne. Uczestniczka Forum dramaturgicznego z Christine de Smedt organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Brała udział w warsztatach teatralnych Wojtka Ziemilskiego oraz aktorek teatru Cricot 2 Marie Vayssiere i Ludmiły Ryby. Ukończyła filozofię i filmoznawstwo na UJ, Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny o specjalności taniec współczesny. Od stycznia 2016 pierwszy certyfikowany nauczyciel Contakids w Polsce.
W latach 2003-2014 solistka Teatru Tańca Df, w latach 2009-2011 tancerka Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Zrealizowała choreografię do malowidła 3D Ryszarda Paprockiego w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Współinicjatorka cyklu warsztatów zorganizowanych przez Prof. Krystynę Wilkoszwską w Zakładzie Estetyki UJ, których celem było przybliżenie teoretykom
praktycznej strony tańca.
Filip Wańtuch - Absolwent grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ramach dyplomu przygotował interaktywną książkę do Baśni Braci Grimm.
Interesuje się plakatem, współpracował m.in.: z Wojewódzką Biblioteką w Zielonej Górze przy projekcie „Czytanie na drugie śniadanie”. Jest autorem filmów i animacji do przedstawień Teatru Tańca DF, m.in.: "Mój Vincent cz.3", "Lulilulilajka", "Truskawkowa" oraz montaży filmowych z przedstawień zespołu. W 2010 roku zaprojektował i wykonał scenografię do spektaklu "Luminesmachia" w choreografii Katarzyny Skawińskiej. Mistrz łapania w kadrze trudno uchwytnych, rozbieganych we wszystkich kierunkach dzieci.
Niezrównana cierpliwość w robieniu zdjęć. Pracuje jako rekwizytor przy produkcji programów telewizyjnych.
 
Wstęp wolny
Filmy dla widzów pełnoletnich.
Czytaj więcej
Ludzie
 • Piotr Bosacki
  Piotr Bosacki (ur. 1977) jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II im. Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Intermediów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Współtworzył założoną w 2007 roku nieformalną grupę artystyczną PENERSTWO i zespół muzyczny KOT. Jest artystą o wszechstronnych zainteresowaniach. Tworzy filmy animowane, instalacje, obiekty, rysunki, zajmuje się twórczością literacką i kompozycją muzyczną. Swoją praktykę artystyczną sam porównuje do filozofii przyrody. Prace Bosackiego to swego rodzaju eksperymentalne modele rzeczywistości, na przykładzie, których artysta studiuje naturę rzeczy – jej strukturę, mechanikę i poetycki potencjał. Materię, obrazy i język do budowy oraz opisów tych modeli artysta czerpie z powszedniego doświadczenia. Jego ulubione tworzywa to przedmioty codziennego użytku, proste materiały plastyczne takie jak papier czy karton, zaczerpnięte z życia anegdoty, sny, mowa potoczna. To skromne uniwersum rzeczy zwykłych jest dla artysty punktem wyjścia do filozoficznych spekulacji i jednocześnie do poszukiwania aspektu poetyckiego w ludzkim przeżywaniu świata, przy czym filozofia i poezja stapiają się w twórczości Bosackiego w jedno. W roku 2009 artysta wydał zbiór miniatur literackich „Traumtagebuch”, w którym opisał m. in. wynalezioną przez siebie technologię obrazu filmowego ciągłego (film bez klatek). W roku 2012 nakładem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu opublikowana została książka Bosackiego „Urządzenie elementów” — krótka rozprawa o dziele sztuki jako konstrukcji językowej. W 2011 roku artysta otrzymał Nagrodę Publiczności na przeglądzie polskiego kina niezależnego w ramach 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2013 roku otrzymał nominację do nagrody „Spojrzenia”. Na Festiwalu Animator 2014 otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego filmu polskiego.
  Czytaj więcej
 • Ying Kwok
  Ying Kwok jest niezależną artystką i kuratorką znaną z nowatorskiego podejścia do pracy kuratorskiej, które skupia się na „granicach współpracy” (“boundaries of collaboration”) między kuratorami, artystami i szerszą publicznością. Jako kuratorka w Centrum Sztuki Chińskiej w Manchesterze, gdzie pracowała w latach 2006-2012, Kwok odpowiadała za program artystyczny instytucji, organizację wystaw i wszelkich wydarzeń im towarzyszących, a także kierowała programem rezydencji artystycznych. Dzięki licznym projektom wspólnym oraz wymianom, stworzyła szeroką bazę kontaktów z organizacjami z Wielkiej Brytanii i z Azji.
  Od 2013, Kwok pracuje jako niezależna kuratorka w różnych krajach. Należała do grona kuratorskiego wystaw: „Harmonijne społeczeństwo” (Harmonious Society) prezentowanej w ramach azjatyckiego Triennale w Manchesterze (2014); „Z tęsknoty do przynależności” z CSW Łaźnia (2014, 2016); „Nie ma powodów do paniki” No Cause For Alarm w nowojorskiej galerii La Mama (2016). Jest głównym kuratorem Międzynarodowego Festiwalu Fotografii LOOK 2017. Odpowiada również za pawilon Hong Kongu na 57. Biennale w Wenecji. W 2015 r, otrzymała stypendium Azjatyckiej Rady Kulturowej (Asia Cultural Council Fellowship) na pięciomiesięczny pobyt badawczy nad projektami partycypacyjnymi i społecznie zaangażowanymi w USA. Aby wspierać krytyczne myślenie i zachęcać do owocnych dyskusji, z pomocą miejscowego środowiska artystycznego w Hong Kongu, Ying Kwok powołała do życia Klub Oceniania Sztuki (Art Appraisal Club). Grupa recenzuje wystawy sztuki, które ukazują się w miejscowych czasopismach i rozpowszechniane są w społecznościowych sieciach kulturalnych. Od jesieni, Klub będzie wydawał własne dwujęzyczne czasopismo – ukazujące się raz na pół roku Art Review Hong Kong.
  Czytaj więcej
 • Grzegorz Kwiatkowski
  Poeta, muzyk. Autor trylogii „Powinni się nie urodzić” (OFF Press, 2011), a także „Radości”, „Spalania” oraz „Powinni się nie urodzić revisited – Urodzić” (Biuro Literackie, 2013, 2015, 2016). Członek zespołu Trupa Trupa (wydającego w brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records oraz francuskiej wytwórni Ici d’ailleurs). Stypendysta programu „Styria Artist in Residence” rządu w Styrii (2017). Stypendysta programu „Artist in Residence” Federalnego Urzędu Kanclerskiego Austrii oraz Stowarzyszenia Kulturkontakt Austria (2016). Stypendysta Międzynarodowego Domu Pisarzy w Grazu w Austrii (2015). Stypendysta programu „Writers in Residence – Marko Marulić” w chorwackim Splicie (2017). Stypendysta Ministra Kultury (2017, 2012). Stypendysta programu Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska” (2013).  Czterokrotnie zgłoszony do Paszportów Polityki (w 2015 za literaturę i muzykę oraz w 2009 i 2010 za literaturę).  Nominowany do Nagrody Aktivista w kategorii Artysta Roku (2014, za płytę „++”). Laureat nagrody muzycznej Doki w kategorii Artysta Roku (2016). Dwukrotny laureat nagrody Splendor Gedanensis ( 2016, 2011, nominowany także w 2014 i 2010). Laureat Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego (2013). Trzykrotny laureat nagrody Gazety Wyborczej Sztorm Roku (2014 za literaturę i płytę „++”, 2012 za płytę „LP”, nominowany także w 2013, 2010, 2009 i 2008). Trzykrotnie nominowany do nagrody Gazety Wyborczej Pomorskie Sztormy (2017 oraz 2016 za literaturę i płytę „Headache”). Dwukrotny laureat Nagrody Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (2014, 2011). Laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2009). Stypendysta Fundacji Grazella (2009). Trzykrotny stypendysta Miasta Gdańska (2016, 2014, 2010). Trzykrotny stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego (2016, 2014, 2011). Publikował m.in. w Poetry Wales, Lichtungen, Ostragehege, Keine Delikatessen, Inostrannaja Literatura, Zeszytach Literackich, Tygodniku Powszechnym, Studia Litteraria et Historica, Midraszu, Dwutygodniku, Odrze i Twórczości. Członek europejskiej platformy literackiej Versopolis. Autor słów do spektaklu „Duety nieistniejące” Teatru Dada von Bzdülöw i Mikołaja Trzaski (2011). Współautor adaptacji libretta opery „Madame Curie” Elżbiety Sikory (2011). Współrealizator spektaklu „Istota” kolektywu artystycznego Polka dot (2012). Razem z Maciejem Salamonem i Maciejem Chodzińskim stworzył instalację wizualną „Powinni się nie urodzić” (2010) oraz „Niech żyją nam / Nie żyją nam” (2012).
  Czytaj więcej
Festival IN OUT
11 IN OUT FESTIVAL 2017 słowo/obraz 
Eksperymenty / Wideo / Dokumenty 
 
Festiwal In Out jest cyklicznym projektem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia organizowanym od 2005 roku. W ramach Festiwalu odbędą się wykłady, przeglądy filmów, koncerty oraz organizowany jest otwarty, międzynarodowy konkurs na najlepsze: prace wideo, eksperymenty, dokumenty. 
W tym roku zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na temat słowo /obraz.
 
Konkurs jest dwuetapowy, a jury I etapu konkursu do 10 kwietnia 2017 wybierze 20 artystów, których prace zostaną zakwalifikowane do II etapu konkursu a tym samym pokazane podczas przeglądów w CSW Łaźnia. Artyści zostaną zaproszeni na Festiwal do Gdańska.
 
Nagrody:
I nagroda w wysokości 5 000 PLN ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysław Struka
II nagroda w wysokości 4 000 PLN ufundowana przez CSW ŁAŹNIA
Oprócz nagród przyznane zostaną również wyróżnienia honorowe. Najlepsze prace wideo znajdą się na płycie DVD.
 
 
Konkurs jest skierowany do pełnoletnich artystów wizualnych i filmowych.
Czas trwania: powyżej 1 minuty , maksymalnie do 20 minut.
Rok produkcji: praca powinna być nie starsza niż 3 lata.
 
Termin nadsyłania zgłoszeń wraz z czytelnie wypełnionymi załącznikami upływa 27 marca 2017. Zapraszamy do wzięcia udziału!
 
Regulamin:
 
 
 Wymagany załącznik do pobrania:
 
 
 
Czytaj więcej
Następna edycja za:
-1367 dni
Festival in out in news